Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Solgrid har tecknat avtal om att avyttra Segås och Segerhult solkraftverk till energibolaget Uniper.
Genom affären tar Uniper över projekten och kommer att äga båda solkraftverk fullt ut. Byggstart planeras till början av 2026, med driftsättning senare under samma år.
– Unipers förvärv av dessa projekt visar att Solgrid är kapabla att utveckla och sälja projekt till de mest etablerade energibolagen i Europa – det är en stor klapp på axeln till alla i Solgrid-familjen som har varit involverade i utvecklingen av dessa projekt, säger Magnus Johansen, vd för Solgrid.
– Vi ser en stor potential i solkraft och är glada över att samarbeta med Solgrid i dessa projekt. Det ger oss möjlighet att fortsätta arbeta mot att bli klimatneutrala till 2040, säger Johnny Andersson, chef för sol- och vindutveckling i Sverige på Uniper.
Segås solkraftverk ska byggas i Hallsbergs kommun, cirka 20 kilometer söder om Örebro. Anläggningen omfattar 25 hektar och ska bestå av cirka 32 000 solpaneler med en installerad effekt på 22,5 MWp. Den beräknade årsproduktionen ligger på 21,6 gigawattimmar.
Segerhult solkraftverk ska byggas i Katrineholms kommun, cirka 20 kilometer norr om Katrineholm. Solkraftverket ska täcka en yta på 16 hektar och bestå av cirka 21 500 solpaneler med en installerad effekt på 15 MWp. Den förväntade elproduktionen är 15,2 gigawattimmar.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB