Solparksbyggaren Svea Solar ingår flera markavtal med skogsägaren Stora Enso för åtta nya solparker.
Solparkerna ska främst placeras i Mellansverige, men även i södra Norrland.
Total beräknad kapacitet är på ungefär 500 megawatt, viket går att jämföra med årsförbrukningen för cirka 40 000 hushåll, eller en halv kärnkraftsreaktor enligt Svea Solar.
Solparkernas placering har valts baserat på bra möjligheter till nätanslutning och områden med minimal påverkan på andra intressen, som till exempel djur och natur.
– Det är lyxigt att samarbeta med en stor markägare, vi har valt ut de platser på deras mark som är allra mest gynnsamma för solparker och med låga naturvärden. På så sätt används marken effektivt och vi kan bidra ordentligt med lokalproducerad el i två olika elområden, säger Pieter Godderis, chef för solparker på Svea Solar.
Byggnationen av den första solparken ska påbörjas under 2026 och planen är att majoriteten av solparkerna står klara innan 2030.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.