Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
– Denna investering är en del av Aneos tillväxtambitioner i Norden, där Sverige är en av våra nyckelmarknader, säger koncernchef Gunnar Hovland.
De två solparkerna ligger i Falköping i prisområde SE3, nära Aneos befintliga vind- och solkraftverk i samma område. Byggstart sker första halvåret i år och anläggningarna förväntas vara färdigställda i slutet av 2025 respektive första halvåret 2026.
Solkraftverken ska få en kapacitet på 13 MWp respektive 30 MWp, där den senare kommer att bli en av Sveriges största solparker.
– Vi tror att storskalig solkraft kommer att bli en viktig del av energimixen i Norden, särskilt i SE3 där dessa anläggningar ska byggas, säger Kari Skeidsvoll Moe, EVP Renewables på Aneo.
– Vi är mycket glada över att fortsätta vårt framgångsrika samarbete med Aneo och ser fram emot att slutföra byggnationen av dessa parker tillsammans och förvalta dem på ett sätt som maximerar deras potential, säger Marcus Qviberg, vd för Sunna Group.
– Våra skickliga partners på Sunna visar återigen att det är möjligt att utveckla projekt i Sverige i en takt som vi i Norge än så länge bara kan drömma om. Här förtjänar både Sunna och de regionala myndigheterna i Sverige beröm för grundligt och effektivt arbete som gör det möjligt att realisera bra projekt mindre än tre år efter att projektutvecklingen inleddes, säger Kari Skeidsvoll Moe.
I juni 2024 invigdes Aneos första storskaliga solpark i Sverige, Henja, som också byggdes i samarbete med Sunna Group.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB