Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Mälarenergis nettoomsättning 2012 uppgick till 2 784 miljoner kronor och resultat efter finansnetto för verksamhetsåret blev 129 miljoner kronor. Under året har koncernen investerat 1 050 miljoner kronor. Merparten av investeringarna har gjorts i den nya kraftvärmeanläggningen, Block 6, vid Kraftvärmeverket i Västerås som invigs 2014. Förutom den nya anläggningen består investeringarna även av förnyelse av ledningsnät och andra anläggningar.
För 2012 år redovisar Mälarenergikoncernen ett resultat efter finansnetto på 129 miljoner kronor vilket är något högre än föregående års resultat om 96 miljoner kronor. Koncernens nettoomsättning uppgick till 2 784 miljoner kronor (2 765 miljoner).
Under året har investeringarna inom Mälarenergikoncernen uppgått till 1 050 miljoner kronor varav investeringarna i det nya blocket vid Kraftvärmeverket ensamt uppgår till närmare 800 miljoner kronor. Mälarenergi Stadsnäts investeringar under 2012 uppgick till 52 miljoner kronor (46) och motsvarande siffror för Mälarenergi Elnäts under samma period var 96 miljoner (99). Investeringar har under året även genomförts för att förnya ledningsnäten för vatten och avlopp samt fjärrvärmenätet. Mälarenergikoncernen köpte under året varor och tjänster av lokala leverantörer i Västerås, Hallstahammar, Köping, Arboga och Kungsör för 731 miljoner kronor.
– Självklart har 2012 i många avseenden präglats av förnyelsen Block 6 vid Kraftvärmeverket i Västerås säger Kenneth Jönsson, Vd Mälarenergi AB. Under året har vi arbetat med att ytterligare förbättra och stärka upp vår kundservice. Det är ett arbete som fortsatt har en hög prioritet inom Mälarenergi, speciellt med tanke på att vi under året har attraherat cirka 30 000 nya kunder, framförallt inom elhandelsområdet.
– Samtidigt har vi fokuserat på att förnya våra ledningsnät för att säkra leveranserna till våra kunder. Det positiva ekonomiska resultatet ger oss möjlighet att fortsätta våra investeringar i såväl nya produkter och tjänster, personal, processer som anläggningar, något som är helt avgörande för att vi ska kunna fortsätta ha hög kvalitet och leveranssäkerhet avslutar Kenneth Jönsson.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB