Bioenergi står i fokus när Eskil Erlandsson besöker Malmö
Bioenergi står i fokus när Eskil Erlandsson besöker Malmö måndagen den 26 augusti. Landsbygdsministern besöker också Larsbo Gård och Maglarps Skyttecentrum utanför Trelleborg under dagen.
– Vi i regeringen ser nyttan och potentialen av bioenergi och vi har valt att satsa pengar för att öka både produktion och användning av bioenergi. Jag är övertygad om att bioenergiproduktion är något som kan skapa flertalet arbetstillfällen på landsbygden, säger landsbygdsminister Eskil Erlandsson.
På måndag besöker landsbygdsministern den ekologiska gården Larsbo Gård i Stora Slågarp för att tala om den lokalproducerade matens plats i Matlandet Sverige. Efter gårdsbesöket besöker Eskil Erlandsson Maglarps Skyttecentrum utanför Trelleborg.
Landsbygdsministern deltar också i ett rundabordssamtal tillsammans med Katarina Erlingson (C), regionråd samt regionfullmäktigeledamöterna Rasmus Ling (MP) och Ulf Bingsgård (M), med flera i Malmö. Biogasens utvecklingspotential och hur framtidens samverkansmodeller mellan nationella och regionala biogasstrategier kan utformas står i fokus under rundabordssamtalet.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.