Energi Företag & Affärer
2 min lästid

Scania vill köpa del av Northvolt: ”Beredda att satsa”

25:e juni 2025, 13:04
Northvolt Labs. Photo: Northvolt
Northvolt Labs. Foto: Northvolt.

Igår, tisdag, kom beskedet att ett första bud mottagits på konkursade Northvolt. Det var en utländsk intressent som lade ett så kallat indikativt bud på hela konkursboet.

Nu står det klart att Scania också är redo att ge sig in i budgivningen, så länge man får med sig andra företag på tåget, rapporterar Ekot.

– Diskussionen pågår. Vi försöker absolut vara med. Vi tillhör de som är beredda att satsa mest på det här, men vi kan och vill inte göra det själva, säger Christian Levin, vd för Scania, till Ekot.

Ratar fabriken

Planen är att, tillsammans med andra aktörer, kliva in och köpa utvecklingscentret i Västerås. Fabriken i Skellefteå är lastbilsjätten inte intresserat av.

– Det här har handlat om Västerås. Fantastiska forskare med en fantastisk utvecklings-line som jag tror kommer vara nödvändig för att Europa ska kunna vara konkurrenskraftiga på batterifordon framåt, säger Christian Levin.

Skulle man lyckas blir det inte första gången Scania köper på sig delar av det havererade batteribolaget. Tidigare i år köpte Scania Northvolt Systems industridivision med verksamhet i Gdansk, Polen, och i Tomteboda i Stockholm.

#northvolt #scania
Nils Lund