Stäng annonsen
Energi Företag & Affärer

Logistea gör stor fastighetsaffär

5/04/2025, 08:00
Logistea gör stor fastighetsaffär
Bildkälla: Logistea.

Logistea förvärvar en fastighet i Stavanger-regionen i Norge med ett underliggande fastighetsvärde på 480 miljoner norska kronor.

Home Brands hyr alla ytor i fastigheten som har en uthyrningsbar yta på 31 110 kvadratmeter. De årliga hyresintäkterna uppgår till cirka 36,2 miljoner norska kronor med en återstående hyresperiod på 15 år.

Fastigheten utvecklades i tre etapper: 1987, 2021 och 2025. Den är utrustad med solpaneler.

Säljare är det fastighetsägande bolaget Bryne Næringspark.

– Vi fortsätter att växa genom förvärv av en högkvalitativ fastighet i ett attraktivt och väletablerat område i Stavanger-regionen i Norge. Med detta förvärv förlänger vi vår hyresperiod ytterligare med en väletablerad hyresgäst. Vi är mycket glada över att nyligen ha genomfört förvärv i både Sverige och Norge, samtidigt som vi fortsätter att aktivt utvärdera intressanta affärsmöjligheter i Norden, säger Anders Nordvall, vice vd och transaktionschef på Logistea.

Logistea
Anna Broberg