Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Elstödet till svenska hushåll kommer om inget oförutsett sker betalas ut i februari. Det meddelade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) på en presskonferens under onsdagen.
Regeringen meddelade att stödet kommer att betalas ut i två steg. Först till privatpersoner och sedan till företag.
– Det innebär att hushållen i god tid innan jul nu kan beräkna nivån på vilket stöd man får, sa energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) på presskonferensen.
– Hela regeringen jobbar hårt för att få till stöden så fort som möjligt. Det börjar gälla 1 februari 2023, det möjliggör för Försäkringskassan att betala ut stödet till elkunderna, via Försäkringskassan, sa Anna Tenje (M). äldre- och socialförsäkringsminister.
Stödet gäller kunder i elområde 3 och 4, vilket innebär att det endast kommer gälla personer och företag i södra Sverige.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB