Efterfrågan på överföringskapacitet växer snabbt. Då planerar Vattenfall att bygga ut för inte mindre än 11 miljarder kronor, för att möta efterfrågan.
Vattenfall Eldistribution planerar investeringar på omkring 11 miljarder kronor per år under de kommande fem åren. Det för att möta det snabbt växande behovet av överföringskapacitet.
Totalt omfattar den nya Nätutvecklingsplanen, för 2027–2036, mer än 450 kapacitetshöjande projekt.
Det statliga energibolaget bedömer att det finns ett investeringsbehov i minst 15 av de 18 län där man har region- eller lokalnät. Omkring 70 projekt är redan under byggnation och merparten av de övriga är planerade driftsättas till år 2031.
– Vi ser stora behov av investeringar i nya anslutningar, ökad elnätskapacitet och förnyelse av befintlig infrastruktur. Redan i dag överförs ungefär hälften av all el i Sverige genom våra elnät, säger Annika Viklund, vd för Vattenfall Eldistribution.
Det är framför allt industrins elektrifiering, elektrifierade transporter, datacenter och nya bostads- och företagsområden som driver efterfrågan just nu. Dessutom behöver man ansluta all ny elproduktion som tillkommer från vindkraft, solkraft och kärnkraft.
– Sverige står inför nästa stora investeringsfas i elsystemet. Det kräver betydande investeringar, men det är investeringar som kommer skapa värde för kunder och samhälle under decennier framöver, säger Viklund.
Nätutvecklingsplanen är för närvarande ute på remiss.