Stäng annonsen
Energi

Här vill energijätten bygga ny kärnkraft i Sverige

27/08/2026, 11:52
Laurent Leveugle, vd för NuCore Energi, och finansmarknadsminister Niklas Wykman (M)

Fortum vill utveckla ny kärnkraft i Oskarshamn. Under torsdagen lämnade man in ansökan om statligt stöd till projektet.

Fortums projektbolag NuCore Energi har lämnat in en ansökan om statligt stöd för att utveckla ny kärnkraft i Oskarshamn. Därmed inleder man formella diskussioner med staten om de villkor som krävs för att driva projektet vidare.

Den planerade anläggningen vid Ävrö i Oskarshamn dimensioneras för mellan 1 200 och 3 400 MW elektrisk effekt. Den slutliga omfattningen beror på teknikval, fördelar med att bygga flera reaktorer samt riskfördelningen mellan projektet och staten.

– Regeringens åtgärder för ny kärnkraft, inklusive en omfattande riskdelningsmodell, skapar en stabil grund för att möjliggöra ny kärnkraft i Sverige. Det skulle stärka energisäkerheten och förbättra det nordiska elsystemets långsiktiga stabilitet, säger Laurent Leveugle, vd för NuCore Energi.

Fortum planerar att över tid minska sin ägarandel och bli minoritetsägare, medan privata investerare och potentiellt staten tillkommer som delägare.

fortum Nucore Energi Oskarshamn
Nils Lund