Energi
1 min lästid

Nytt rekord för fjärrkyla i värmeböljan

Idag, 13:e augusti 2026, 10:05
Nytt rekord för fjärrkyla i värmeböljan

Göteborg Energi har slagit nytt rekord för leverans av fjärrkyla. Den 15 juli levererade man totalt 61 MW kyla under en timme. Den högsta medeleffekten någonsin.

Fjärrkylnätet under centrala Göteborgs gator är knappt fem mil långt och levererar årligen cirka 90 GWh kyla till omkring 200 kundcentraler.

På kundlistan har man allt från från köpcentrum som Nordstan till samhällsviktiga verksamheter som Sahlgrenska universitetssjukhuset och datacenter.

– De flesta tänker inte på fjärrkylan förrän den behövs. Men när värmen slår till är den avgörande för många verksamheter i staden. Det känns bra att vi kan möta upp de högsta behoven och att våra anläggningar är redo när efterfrågan är som störst, säger Anna Svernlöv, affärsområdeschef Värme och kyla på Göteborg Energi.

Fjärrkyla produceras på sommaren främst med spillvärme från industrin via absorptionsmaskiner och under övriga årstider med frikyla från Göta älv.

Tekniken använder, enligt bolaget, mindre än hälften så mycket el som traditionella lokala kyllösningar.

#fjärrkyla #göteborg energi
Redaktionen