Energi
1 min lästid

Historiskt stor anslutning när Sollefteå blir AI-nod

28:e maj 2026, 09:22
Historiskt stor anslutning när Sollefteå blir AI-nod

Eon Energidistribution och det isländska datacenterbolaget Atnorth har tecknat avtal om en elanslutning på 200 MW till en ny AI-anläggning i Hamre, utanför Sollefteå. Det blir därmed en av de största konsumtionsanslutningarna i Eons historia.

För att kunna genomföra anslutningen bygger man en ny fördelningsstation i Hamre. Dessutom kommer man att dra en cirka fem kilometer lång 130 kV-luftledning till stamnätsstationen i Nässe.

Hela projektet ska vara klar i god tid innan den planerade driftsättningen för anläggningen under hösten 2028.

– Tillgång till effekt och robust elinfrastruktur är avgörande när AI och datacenter växer snabbt globalt. Hamre är ett av de mest attraktiva områdena i Sverige när det gäller elnätskapacitet, säger Martin Höhler, vd för Eon Energidistribution.

Atnorths datacenter i Hamre beskrivs som nästa generations mega-anläggning för högdensitetsarbetsbelastningar.

I anslutning till etableringen skapar man även ett innovationscampus.

#atnorth #datacenter #eon #hamre #nässe #sollefteå
Nils Lund