Ännu en energigigant höjer elnätsavgiften. Den här gången är det Eons tur att meddela en prisjustering i uppåtgående riktning.
Eon justerar elnätsavgiften vid årsskiftet med mellan 0 och 5,2 procent beroende på geografi och avtalsform. Höjningen motiveras med omfattande investeringar för att möta den kraftigt ökande efterfrågan på elnätskapacitet.
– Just nu har vi anslutningsförfrågningar som motsvarar 2,5 gånger elförbrukningen en kall vinterdag i hela Sverige. Vi bygger ut och förstärker elnäten mer än någonsin, säger Gustav Wengen, chef kund och marknad på Eon.
Bolaget pekar på behovet av utbyggnad för ny elproduktion, laddinfrastruktur och kapacitetsbrist när elen används på nya sätt.
Elnätsavgiften är tillsammans med anslutningsavgifter elnätsverksamhetens enda intäkter, och avgiftsnivån regleras av Energimarknadsinspektionen.
Eon är inte ensamma om att justa priserna i uppåtgående riktning.
Både Vattenfall och Ellevio höjer elnätsavgiften, vilket mött hård kritik från flera håll.
Energiminister Ebba Busch (KD) kallade också till sig representanter för elnätsjättarna efter att de meddelat sina prishöjningar.