Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
OX2 plockar på sig tre landbaserade projekt och stärker portföljen till över 1,1 GW i landet.
OX2 julhandlar i Rumänien och köper tre landbaserade vindkraftsprojekt i landet, från Future Power. Projekten har en total kapacitet på 235 MW och ligger i Vaslui- och Vrancea-regionerna.
Därmed stärks projektportföljen till över 1,1 GW i landet.
De tre projekten väntas tas i drift mellan 2028 och 2030 beroende på tilståndsprocessen.
– Transaktionen med Future Power markerar ytterligare ett steg framåt i OX2:s affärsstrategi i Rumänien. Vi fortsätter att växa genom att utveckla solida, finansieringsbara projekt med tydliga tidplaner för driftsättning, vilket kommer att attrahera nya investerare till Rumänien, säger Lăcrămioara Diaconu-Pințea, Vice President och Country Manager för OX2 Rumänien.
OX2 förfogar nu över nio landbaserade vindkraftsprojekt i Rumänien. Där 195 MW är under uppförande, 766 MW under utveckling samt 150 MW solkrafts- och BESS-projekt.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB