Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Han fick sju månader som generaldirektör på Energimyndigheten. Nu byts Per Eckemark ut och flyttas till Regeringskansliet.
Svenska kraftnäts generaldirektör Per Eckemark skiljs från sitt uppdrag och blir istället generaldirektör på Regeringskansliet.
Det framgår av ett pressmeddelande från regeringen.
”Utmaningarna för Svenska kraftnät är flera, och det nödvändiga förändrändringsarbetet myndigheten står inför behöver påskyndas. Att kunna möta efterfrågan på el, arbeta för konkurrenskraftiga elpriser och en trygg elförsörjning är avgörande i det allvarliga säkerhetspolitiska omvärldsläge som Sverige befinner sig i”, skriver de.
Man säger också att han utfört värdefulla insatser under sin tid hos Svenska kraftnät.
”Bland annat genom att arbeta för en modernisering och utbyggnad av transmissionsnätet som skapar förutsättningar för en trygg elförsörjning i hela Sverige”.
Thomas Pålsson tar över som vikarierande generaldirektör och chef för Svenska kraftnät i väntan på att en ersättare rekryteras.
Förändringarna genomförs den 28 november.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB