Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Trycket på dem som anlägger solceller verkar minska kraftigt under 2024.
Svensk Solenergi räknar med 65 000 installationer av solcellsanläggningar detta år. Det är en minskning med 32 procent från 2023.
Men varför?
Eftersom prognosen bland annat bygger på intervjuer och enkätsvar från medlemsföretag vet man att orsaken är osäkerhet och den svagare konjunkturen.
– Vi förväntar oss en kraftig nedgång i antalet installationer under första halvåret 2024 jämfört med 2023. Utvecklingen under tredje och fjärde kvartalet kommer till stor del att bero på hur den ekonomiska konjunkturen utvecklar sig. Vår bedömning är att antalet installationer minskar kraftigt även för helåret, säger Anna Werner, VD för Svensk Solenergi.
Dessutom förväntas den installerade effekten minska under året. Och sedan september 2022 har antalet föranmälningar minskat successivt.
– Ett viktigt skäl till nedgången är höjda räntor och fallande reallöner som dämpar efterfrågan. Att elpriserna minskat jämfört med 2022 påverkar också viljan att investera. Skatteverkets ställningstagande om grönt skatteavdrag för batterier har dessutom bidragit till en ökad osäkerhet hos konsumenter som har smittat solcellsmarknaden. Det är olyckligt, säger Anna Werner.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB