Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Vattenfall ska investera 100 miljoner kronor i att modernisera elnätet i Kiruna kommun. Det är en satsning som kommer att pågå fram till 2020.
Vattenfall ska nu investera i att förnya och höja kapaciteten i Kiruna kommuns elnät. Dessutom ställs det höga krav på elnätet i och med omställningen till ett fossilfritt samhälle, skriver Vattenfall i ett pressmeddelande.
Det är ett projekt som fram till 2020 ska investeras med 102,5 miljoner kronor. Det är en investering på cirka 4000 kronor per kund och år.
̶ Vi höjer kapaciteten och vädersäkrar elnätet i och runt Kiruna för att säkerställa en trygg och säker elleverans för våra kunder, men också möjliggöra för etablering av ny elintensiv industri. I kombination med stadsflytten innebär det att vi har väldigt många planerade projekt de närmaste åren och därmed ett stort behov av entreprenörer i området, säger Peter Arvidsson, projektledare vid Vattenfall Eldistribution.
Sedan 2014 har Vattenfall investerat 2,7 miljarder på att förstärka elnätet i de norra delarna av landet.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB