Energi
2 min lästid

Nu slopas bygglovet för solpaneler

7:e augusti 2018, 09:17
Nu slopas bygglovet för solpaneler

Den 1 augusti 2018 togs beslutet, det är nu fritt fram att montera solcellspaneler och solfångare som följer byggnadens form, utan att behöva ansöka om bygglov. Det meddelar regeringen i ett pressmeddelande. 

– I Sverige använder vi fortfarande väldigt lite solenergi. Den lagen som nu träder i kraft innebär att vi avlastar byggnadsnämnderna och vi kommer ett steg närmare mer förnyelsebar energi i Sverige, säger bostadsminister Peter Eriksson.

Välkomnat besked

Totalt sken solen omkring 370 timmar över Sverige under juli månad, enligt Bixia. Samtidigt är elpriset det högsta på 10 år. Hade hälften av alla villor i Sverige haft solpaneler på taket skulle det ha genererat en elproduktion på 0,8 miljarder kilowattimmar, enligt elbolaget Bixias beräkningar.

– Idag, den 1 augusti, försvinner bygglovskravet på solpaneler vilket vi på Bixia hoppas och tror kommer att leda till att fler väljer att investera i solel. Den här sommaren har de som redan valt att sätta upp solpaneler på sitt tak haft stor utdelning, dels har de producerat massor med el dels är elpriset nu det högsta på 10 år, säger Matina Rosenberg, meteorolog och analytiker på Bixia i ett pressmeddelande.

För en villaägare med en solelsanläggning på 5,5 kilowatt (installerad effekt) på taket, har juli månads solstrålar i snitt genererat cirka 785 kilowattimmar, skriver Bixia.

Mellan 4 och 54 öre per kWh

I början på maj var elpriset under en kort period nere på 4 öre per kilowattimme. Nu, tre månader senare med långvarig hetta och torka ligger snittpriset på 54 öre per kilowattimme.

– Att elpriset varierar kraftigt hänger till stor del ihop med vädret. Den här sommaren går till historien både när det gäller antal soltimmar och brist på nederbörd. Vattenmängden i våra vattenmagasin har minskat kraftigt den senaste månaden i brist på nederbörd. Samtidigt har det högtryckdominerade vädret inneburit att vindkraften varit låg, säger Matina Rosenberg.

30 procentig ökning

– Sedan årsskiftet har antalet solelsproducenter ökat med nästan 30 procent hos oss på Bixia. De som valt att investera har verkligen fått utdelning den här sommaren. Jag hoppas att det ska locka ännu fler att våga satsa, säger Matina Rosenberg.

De flesta av producenterna som levererar el från sina solelsanläggningar till Bixia är så kallade prosumers – det vill säga de producerar el för eget behov och säljer överskottselen till Bixia. De måste likaså köpa sitt behov av el de timmar solelsanläggningen inte täcker elbehovet.

Jessica Branschaktuellt