En av Sveriges och Vattenfalls hittills största.
I dessa två områden har Peab fått uppdraget att bland annat bygga 6,7 mil ny väg, 5,5 mil kabelschakt och kabelförläggning samt bygga 84 stycken fundament.
Totalt installeras 84 vindkraftverk och blir när de tas i drift 2021/22 en av Sveriges största, och Vattenfalls hittills största, landbaserade vindkraftsparker.
– Att vara en del i att förbättra vår miljö är viktigt för oss, säger Jörgen Eriksson, regionchef på Peab, i ett pressmeddelande. Den totala kapaciteten kommer att bli 353 MW, vilket är tillräckligt mycket förnybar energi för att förse 220 000 svenska hem med hushållsel.
Uppdraget är en totalentreprenad och beräknas vara klart i slutet av 2020.
Projektet orderanmäls i det tredje kvartalet 2018.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.