Energi
3 min lästid

Klart: Här byggs norra Europas största solcellspark

6:e december 2023, 10:04
Klart: Här byggs norra Europas största solcellspark
Christian Gustafsson. Bildkälla: Ilmatar.

Det nordiska energibolaget Ilmatar har slutit ett arrendeavtal med två markägare i Arboga för att etablera en storskalig solcellspark. Parken väntas bli norra Europas största och är Ilmatars största satsning i Sverige hittills. När anläggningen är klar väntas den generera 1,1 TWh per år, tillräckligt mycket energi för att ombesörja 220,000 hushålls årliga elförbrukning.

På lite över ett år har Ilmatar totalt arrenderat tillräckligt mycket mark för att generera över 6 TWh per år från solen, tillräckligt för att ombesörja 1,2 miljoner hushåll årliga elförbrukning. Inför varje projekt görs en individuell bedömning och en naturvärdesinventering såväl som en fågelinventering av marken för att fastställa vilka naturvärden som finns inom den planerade parken. Ilmatar undviker konsekvent att bygga på mark med höga naturvärden.

Ilmatar Solars VD Christian Gustafsson säger: “Detta blir en av våra mest ambitiösa satsningar hittills. Att försöka greppa omfattningen av den positiva inverkan som förväntas komma från Arbogaparken är hisnande. Vi förutspår att anläggningen kommer att producera tillräckligt med förnybar el för att möta behoven hos 220,000 hushåll”.

Den lokala effektbristen i Arboga är idag en stor utmaning och kommunen har tidigare tvingats tacka nej till stora företagsetableringar på grund av detta.

Jonna Lindman (M), kommunstyrelsens ordförande i Arboga, säger: ”En etablering av en solcellspark skulle innebära ett tillskott av lokalproducerad och förnybar el i vår kommun. Att energitillgången stärks är viktigt för Arbogas attraktionskraft och tillväxt. Nu kommer vi att följa processen och planeringen framåt”.

I december 2022 spådde Energimyndigheten att elbehovet i Sverige kan ha dubblerats redan år 2035. Energibehovet drivs delvis på av de pågående industrisatsningarna i Norrland för att producera fossilfritt stål. Samtidigt har kriget i Ukraina lett till en energikris som påverkar hela Europa. I takt med dessa utmaningar ses en förskjutning mot grön energi och näringslivet satsar kraftigt på att utveckla fossilfri energi. En satsning som denna ökar det europeiska energioberoendet i en orolig omvärld. Dessutom visar många markägare en positiv inställning till att upplåta mark för utbyggnaden av solenergi.

En av dem är Hans-Olov Jansson, en av de två markägarna som upplåtit sin mark till parken i Arboga. Han delar sin framtidssyn på projektet och belyser vikten av grön el: “Vi har väl alla märkt av energikrisen. Enda lösningen är att hitta fler energikällor. Det känns fantastiskt att kunna upplåta min mark till något som kommer se till att vi får in mer energi i systemet. Genom att öppna upp mark satsar vi på framtiden på ett väldigt konkret sätt”.

Byggnationen av parken väntas påbörjas 2028.

#arboga #ilmatar #ilmatar solar #solcellspark
Johann Bernövall