Energi
1 min lästid

Han tar över Svensk Kärnbränslehantering

15:e augusti 2023, 07:52
Han tar över Svensk Kärnbränslehantering
Stefan Engdahl. Bildkälla: SKB.

Han har varit verksam i ledande positioner inom Vägverket/Trafikverket sedan slutet på 1990-talet.

– SKB har ett viktigt uppdrag i att omhänderta kärnavfall och står inför att bygga ett slutförsvarssystem i både Forsmark och Oskarshamn. Jag ser fram emot att kunna bidra till det svenska kärnavfallsprogrammet och därmed fossilfri elproduktion i Sverige, säger Stefan Engdahl.

SKB:s huvudägare är Vattenfall AB och elproduktionschef Torbjörn Wahlborg (tillika SKB:s styrelseordförande) har lett rekryteringen av VD:

– Stefan Engdahl har en gedigen erfarenhet av att leda stora program och infrastrukturprojekt i en verksamhet som påverkas av politiska beslut. Han har också stor vana av affärsmässiga förhandlingar och dialoger.

– Den här erfarenheten i kombination med ett resultatorienterat ledarskap är viktigt i den intensiva fas SKB befinner sig i, säger Torbjörn Wahlborg.

Stefan Engdahl kommer att tillträda den 1 oktober 2023.

#svensk kärnbränslehantering
Johann Bernövall