Stockholm Exergi har utsett Åse Lagerqvist von Uthmann till ny CFO, direktör för enheten ekonomi & affärsstöd och medlem i företagsledningen med tillträde senast april 2023.
Åse Lagerqvist von Uthmann efterträder Emma Rönnmark som efter snart tre år har valt att gå vidare i en ny roll utanför bolaget. Emma Rönnmark slutar under första kvartalet 2023.
“Stockholm Exergi är på väg på en oerhört spännande resa mot att bli ledande inom koldioxidinfångning där vi välkomnar Åse med på denna resa.” skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Hon kommer senast från rollen som CFO på Swedish Space Corporation och erfarenhet från energibranschen i tidigare uppdrag inom bland annat Vattenfall och som styrelsemedlem i Svenska kraftnät.
Stockholm Exergi är Stockholms kommunala energibolag.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.