Stäng annonsen
Byggindustrin Skola

Veidekke landar gigantiskt högskolebygge

14/05/2025, 07:45
Hans Olav Sørlie och Marius Tunstad. Foto: Tormod Igelø Ellingsen/Statsbygg. Illustration: Fabel arkitekter.

Efter ett års samarbetsfas har Veidekke och Statsbygg tecknat byggkontrakt för P2 – en ny institution för materialteknik vid NTNU i Trondheim.

Uppdraget är en totalentreprenad i samarbete värd cirka 639 miljoner kronor.

– Vi har nu vidareutvecklat projektet i nära och gott samarbete med Statsbygg, NTNU och andra användare av byggnaden. Denna planering och samordning har varit avgörande för att identifiera utmaningar, hitta bra lösningar och säkerställa att projektet genomförs på ett optimalt sätt för alla parter, säger regiondirektör Torgeir Wiig på Veidekke Bygg Trøndelag.

Tio våningar

Den nya byggnaden ska bli 13 200 kvadratmeter fördelat på tio våningar och ska rymma över 200 NTNU-anställda, SINTEF Industry, externa partners och över 300 studenter fördelade på femårsnivåer.

Byggnaden ska ha laboratorier och infrastruktur som stödjer verksamheten i forsknings- och undervisningsmiljöerna vid institutionen för materialteknik och dess samarbetspartners. Projektet har definierade hållbarhetsmål inom utsläpp av växthusgaser, energi- och effektbalansering, platskvaliteter, cirkulär ekonomi och social hållbarhet.

Byggarbetet startar om några veckor med planerat färdigställande i december 2027.

statsbygg trondheim veidekke
Anna Broberg