Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
NCC ska i samverkan med Ängelholmslokaler bygga en ny grundskola för 550 elever. Projektet är en totalentreprenad i partnering och ordervärdet uppgår till cirka 250 miljoner kronor.
– Vi är mycket glada över att kunna påbörja byggandet av den nya grundskolan på Adolfsfält, säger Pernilla Nevsten, vd Ängelholmslokaler.
NCC:s uppdrag innebär nybyggnation av en grundskola, tillagningskök, idrottshall och utemiljö i anslutning till denna.
Uppdraget genomförs som en totalentreprenad i partnering, där parterna i ett första skede tillsammans planerat och projekterat arbetet och enats om en målkostnad. Nu övergår projektet i byggfas. Den nya skolan beräknas vara klar för inflyttning höstterminen 2027.
Skolan byggs enligt miljöcertifieringen Miljöbyggnad Silver, och i vissa delar, som energianvändning och klimatpåverkan, Miljöbyggnad Guld. För att minska skolans klimatbelastning används exempelvis klimatförbättrad betong, klimatförbättrat stål i stommen och taket byggs med en träkonstruktion.
– Genom att samverka med Ängelholmslokaler redan från tidigt skede har vi kunnat bidra både med lärdomar från andra skolprojekt och värdefull erfarenhet från att bygga med minskad klimatpåverkan, säger Niklas Sparw, affärsområdeschef NCC.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB