Byggindustrin Senaste nytt bygg
1 min lästid

Riksbyggen väljer KONE

12:e januari 2016, 09:23
Riksbyggen väljer KONE
Marcus Rosenholm Marcus Rosenholm
Like 0

Riksbyggen har tecknat ett treårigt ramavtal med KONE. Ramavtalet gäller såväl installation av nya hissar samt service av redan installerade hissar.

– KONE har ett mycket stort fokus på hållbarhetsfrågor, något som är av yttersta vikt för oss på Riksbyggen. Vi ser stora möjligheter i att nu kunna minska både energi- och driftskostnader samt minimera antalet driftstopp i Riksbyggens samt våra kunders och partners fastigheter, säger Pernilla Gylletorn, kategoriansvarig på Riksbyggen.

Ramavtalet gäller för framtida nyproduktionsprojekt samt påbörjade projekt där upphandling av hissar ännu inte har gjorts. Ramavtalet är 3-årigt med option för ett fjärde år. Samtliga byggentreprenörer som Riksbyggen anlitar kommer framöver att installera speciella ”Riksbyggenhissar”, en standardlösning som tagits fram i samarbete mellan KONE och Riksbyggen.

Även service innefattas i ramavtalet. Här bidrog det nya verktyget KONE Care Online till att KONE valdes som ensam ramavtalsleverantör för hisservice. Serviceavtalet ger även Riksbyggens kunder möjlighet att välja KONE som leverantör utifrån förutsättningarna i det centrala ramavtalet. När offert lämnas från KONE på hisservice för en fastighet som Riksbyggen förvaltar, är denna anpassad utifrån de villkor och rabatter som finns reglerade i det centrala ramavtalet.

#kone #riksbyggen
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0