Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
NCC bygger 24 lägenheter i Färjestadens gamla hamnområde med utsikt över Kalmarsund och Ölandsbron. För sju år sedan stod totalt fyrtio lägenheter klara här. Nu bygger NCC sista etappen i samarbete med Projektbyggaren och ordern är värd 70 MSEK.
– De första bostäderna som vi byggde här 2006 0ch 2007 blev en framgång. Därför har NCC även initierat, drivit och utvecklat tredje och sista etappen. Vi gör det i samarbete med Projektbyggaren som bland annat ansvarar för projekteringen och försäljningen av lägenheterna, säger Jonas Kristiansson, produktionschef på NCC.
Bostäderna på Norra hamnplan består av ett flerbostadshus med 21 lägenheter och tre radhus. Flerbostadshuset byggs i fyra respektive sex våningar, vilket ger Färjestaden ett nytt landmärke som syns på långt håll från Ölandsbron.
Slutkund är Brf Färjestaden Hamn 3. Försäljningen av lägenheterna pågår. Byggarbetena startar i oktober 2014 och bostäderna beräknas vara klara för inflyttning i december 2015.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB