Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Region Skånes utökade granskning visar att Bravidas överfakturering var mer utbredd än vad som tidigare var känt. Regionen kräver att Bravida betalar tillbaka 11,4 miljoner.
Under våren 2024 hävde Region Skåne sina avtal med Bravida, som utförde arbete inom byggentreprenad och fastighetsdrift. En mindre granskning visade då att Region Skåne systematiskt felaktigt fakturerats för arbete som utförts i Malmö och att man tagit betalt för arbetstid som aldrig utförts. Något som ledde till att Bravida också polisanmäldes av Region Skåne och att Ekobrottsmyndigheten väckt åtal mot tre personer.
Sedan dess har Region Skåne genomfört en större granskning där fler av Bravidas fakturor har synats. Resultatet visar att fusket varit mer omfattande än tidigare känt och att överfaktureringen inte har varit begränsad till Malmö.
– Vår utökade granskning visar på ett omfattande fusk på fler platser i Skåne, där man inte bara överfakturerat arbetstimmar, utan också lagt på ett högre pris. Vi har även hittat oegentligheter med påslag på material och hyrmaskiner och flera andra sätt, där man brutit mot avtalade överenskommelser, säger Pål Svensson, fastighetsdirektör i Region Skåne.
Regionen skriver att Bravida varit ovilliga att dela med sig av det material som begärts ut och att beloppet som begärs ut kan bli högre om felaktigheterna visar sig vara ännu fler.
Branschaktuellt har sökt Bravida för en kommentar.
Läckta bevis för Bravidas fakturafusk
Bravida skuldbelägger avdelning för avslöjade fusket
Bravida erkänner överfakturering
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB