Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Moelven Årjäng Såg varslar 10 av sina 48 anställda.
Sågning av gran läggs ner och sågverket i Årljäng fortsätter endast såga furu. Klenare timmer kommer att sågas i något av bolagets andra sågverk.
Därmed kan sågverket gå från två- till enkelskift och spara in tio tjänster.
– Det är tungt att behöva meddela våra kompetenta medarbetare om varsel. Det här gör vi för att öka lönsamheten på lång sikt, säger Magnus Johannesson, vd Moelven Årjäng Såg.
– Framåt ska vi utveckla de styrkor som finns på Moelven Årjäng Såg AB. Det gör vi bland annat genom att fortsätta förbättra bolagets konkurrenskraft genom att såga träslagsrent och en grövre medelstock, säger Moelven Timbers divisionschef, Anders Lindh.
Andra bolag inom koncernen Moelven har lagt flera varsel de senaste åren. I januari varslade exempelvis Moelven Byggmodul 70 medarbetare på grund av låg efterfrågan.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB