Byggindustrin Senaste nytt bygg
1 min lästid

Strejkvarsel – 750 elektriker tas ut

2:a maj 2025, 15:14
Strejkvarsel – 750 elektriker tas ut
Mikael Pettersson förhandlingschef för Elektrikerna. Foto: Anna Ledin Wirén.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

– Vi måste försvara oss mot arbetsgivarnas långtgående krav på försämringar, såsom oförutsägbara arbetstider och otrygga anställningar. Trots stora ansträngningar från vår sida för att lösa frågor vid förhandlingsbordet ser vi nu tyvärr ingen annan väg framåt än att varsla om strejk, säger Mikael Pettersson, förhandlingschef på Elektrikerna.

Det Elektrikerna bland annat opponerar sig mot är krav från Installatörsföretagen om att kunna förlägga arbetstiden under fler av dygnets timmar och på helger, att göra det möjligt att anställa personer utan krav på utbildning och att göra det lättare att säga upp personal.

Avtalet har löpt ut

Konfliktåtgärderna som Elektrikerna nu varslar om träder i kraft den 14 maj klockan 5.

Varslet omfattar cirka 750 elektriker som jobbar på Eitech, Bravida och Assemblin.

Sedan i mitten av februari har Elektrikerna och arbetsgivarorganisationen Installatörsföretagen förhandlat om ett kollektivavtal som reglerar löner och arbetsvillkor för de elektriker som jobbar inom Installationsbranschen. Installationsavtalet för åren 2023–2025 löpte ut onsdag den 30 april 2025.

#elektrikerna #installatörsföretagen
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0