Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
– Stigande timmerpriser, en kraftigt försämrad byggkonjunktur och överutbud av KL-trä och träkomponenter har satt press på marginaler och lönsamhet i affärsområdet. Beslutet att anpassa produktionen och verksamheten i Långshyttan är därmed affärsmässigt nödvändig och samtidigt ett oerhört tråkigt beslut som drabbar våra medarbetare, säger Marcus Westdahl, vd och koncernchef för Setra Group.
Setra förvärvade Outokumpus stålverk i Långshyttan 2018 och har investerat cirka 550 miljoner kronor i anläggningen. I Långshyttan tillverkas limträ, korslimmat trä och träkomponenter för fönster och dörrar. Idag arbetar 134 anställda i Långhyttan men som en följd av produktionsomläggningen varslas drygt 60 medarbetare.
Vare sig produktionen av limträ eller den nya pelletsfabriken i Långshyttan påverkas av beslutet.
– Produktionsomläggningen har naturligtvis stor påverkan på de som varslas, deras familjer och lokalsamhället i Långshyttan. Vårt fokus nu är att hantera situationen med stor omsorg om våra medarbetare som ska få allt stöd de behöver, säger Marcus Westdahl.
Setra avser att återuppta kontinuerlig produktion av KL-trä när marknadsförhållandena förbättras. Som en del av sin framåtblickande strategi inleder Setra ett strategiskt partnerskap för leverans av KL-trä med Mayr-Melnhof.
– Jag är säker på att KL-trä kommer ha en given plats i framtidens cirkulära samhälle. Det känns därför bra att vi har hittat en lösning som förstärker vår marknadsposition samtidigt som våra befintliga kunder inte kommer att påverkas av att vi nu anpassar verksamheten i Långshyttan, säger Marcus Westdahl.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB