Byggindustrin Senaste nytt bygg
2 min lästid

Gasellbolag i konkurs

20:e februari 2025, 06:00
Gasellbolag i konkurs
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Företaget hade enligt senast inlämnade årsredovisning en omsättning på nästan 111 miljoner kronor och gjorde ett positivt resultat på 2,2 miljoner.

Bolaget registrerades 2017 i syfte att bedriva bygg- och markanläggningsentreprenad, fastighetsskötsel och därmed förenlig verksamhet. Företagets postadress var i Katrineholm.

På sin hemsida skriver Mälardalen Trä & Betong att de “levererar helhetslösningar inom platsgjuten betong till hela Sverige”.

Bolaget blev Årets Gasellföretag Södermanland 2022. I en intervju med vinnarna skrev Di att företaget vuxit 482 procent mellan 2018 och 2021 med projekt som bussterminalen vid Slussen i Stockholm vilket var en dörröppnare.

– Du behöver ett namn och några projekt bakom dig innan du kan ta nästa kliv i den här branschen – det är inget du kan köpa dig till. Det är skönt att vi har tagit oss förbi de osäkra åren där en motgång kan betyda konkurs, sade Rodi Ellilä, en av grundarna till Di i intervjun.

Företaget hade då runt 120 medarbetare varav ett femtiotal hyrdes in till olika projekt.

År 2023 hade Mälardalen Trä & Betong 94 anställda.

Branschaktuellt söker konkursförvaltaren för en kommentar.

Rodi Ellilä ber att få återkomma med mer information kommande vecka.

#katrineholm #konkurs #mälardalen trä & betong ab
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0