Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Det är den andra polisanmälan på mindre än 12 månader.
– Istället för att teckna kollektivavtal och ge sina arbetare rimliga arbetsvillkor verkar Tesla vara beredda att bryta mot svensk lagstiftning upprepade gånger för att runda vår sympatistrejk. Det är ett fullständigt oacceptabelt beteende, säger Mikael Pettersson, förhandlingschef på Elektrikerna.
Det är andra gången som facket Elektrikerna polisanmäler Tesla. Förra gången var i juni 2024 och gällde även då brott mot elsäkerhetslagen.
Elektrikerna skriver i ett pressmeddelande att de har fått flera indikationer på att elbilstillverkaren har utfört elinstallationsarbeten vid laddstationer på annans anläggning utan att vara registrerat hos Elsäkerhetsverket. Att Tesla inte är registrerat hos Elsäkerhetsverket innebär att företaget inte får utföra dessa elinstallationer enligt elsäkerhetslagen.
Branschaktuellt söker TM Sweden AB för en kommentar.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB