Konkursförvaltaren kommer att polisanmäla en eller flera i Gärahovs Byggs styrelse för grovt bokföringsbrott, rapporterar Sveriges Radio.
Konkursförvaltaren Erik Gabrielsson anser att de som anmäls har fått det att se ut som om det fanns mer pengar i kassan än det gjorde i verkligheten.
Byggjätte i konkurs – sparkar toppchefer
580 miljoner i skulder efter byggjättens konkurs
Hotade till sig dokument från stor byggkonkurs
Konkursade byggjätten ska ha flyttat kostnader
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.