Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Oscar Properties har beviljats bygglov av Höganäs kommun för att bygga en ny butik åt Byggmax i Höganäs handelsområde. Butiken förväntas vara färdigbyggd hösten 2021. Det berättar bostadsutvecklaren i ett pressmeddelande.
Fastigheten, som är belägen i Norra Höganäs i Höganäs kommun, motsvarar en yta om cirka 1 900 kvadratmeter. Marken ingår i den fastighetsportfölj som Oscar Properties förvärvade av SBB i höstas.
”Vi är otroligt glada över att Oscar Properties tillsammans med Byggmax har valt att investera och satsa på Höganäs kommun. Vi strävar efter att vara en attraktiv kommun för näringsidkare att verka i och därför är detta ett styrkebesked för oss som kommun”, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Peter Schölander på Höganäs kommun.
”Vi ser fram emot att öppna i Höganäs och erbjuda hemmafixarna bra och billiga byggvaror. Nu blir det lättare för fler att genomföra sina drömprojekt”, säger Elliot Lindberg, Sverigechef på Byggmax.
”Det är fantastiskt roligt att få möjlighet att bygga denna butik åt Byggmax i Höganäs. Det är vårt första projekt tillsammans med Byggmax och vi hoppas att vi kan göra mer gemensamt framöver. Butiken har ett bra geografiskt läge, med nära anslutning till länsväg 111 och 112 och är ett bra bevis på vår förmåga att utvinna intressanta projekt från portföljen vi förvärvade av SBB förra året”, kommenterar Oscar Engelbert, vd Oscar Properties.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB