Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Bravida Norge har kammat hem sitt största avtal hittills, det nya sjukhuset på Hjelset, Norge.
Bravida blir teknisk totalleverantör i projektet och involveras redan i projekteringsfasen. Sjukhuset kommer att inrymma bland annat akutmottagning, kirurgi, intensivvård och förlossning. Bravida kommer att leverera alla installationer inom el, vs och ventilation.
– Ett så komplext projekt kräver tillgång till de duktigaste leverantörerna i branschen. Vi är mycket nöjda med det team vi nu har på plats. Vi ser fram emot att ha Bravida ombord tidigt i projektet för att bidra till att ta fram de mest optimala lösningarna, säger Frode Berg, projektchef på Skanska i ett pressmeddelande.
Byggstart för sjukhuset är planerat till hösten 2020. Som mest kommer ett hundratal personer från Bravida att vara sysselsatta i projektet.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB