I uppdraget ingår det bland annat att uppföra en ny byggnad till den nya pappersmaskinen.
Peab ska bygga ut skogskoncernens SCA:s pappersbruk i Obbola, utanför Umeå. Kontraktsumman uppgår till 700 miljoner kronor, uppger byggbolaget i ett pressmeddelande.
Peab ska bland annat uppföra en ny byggnad till den nya pappersmaskinen, inklusive teknikrum och tillhörande kontor.
Ombyggnaden görs för att för att anpassa produktionslinjen till den nya maskinen. Projektet kommer utföras samtidigt som den nuvarande pappersproduktionen är i full drift.
– Vi ser fram emot ännu ett intressant projekt tillsammans med SCA. Vi har tidigare medverkat i utbyggnaden av deras fabrik i Östrand, säger Jörgen Eriksson, regionchef på Peab.
Vid pappersbruket i Obbola tillverkas kraftliner som är ett papper för transportförpackningar.
– Med den nya maskinen ökar produktionen från dagens 450 000 ton till 725 000 ton per år. Vi gör denna investering för att möta den förväntade ökade efterfrågan på förnybara förpackningar, säger Per Strand, projektdirektör och ansvarig för SCAs investering i Obbola.
Uppdraget är en utförandeentreprenad i partnering. Byggstart är i november 2019 och projektet beräknas vara klart under våren 2023.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.