– Seriösa företag har inte en chans, säger Veidekke till Branschaktuellt.
Kritiken växer mot en av de första upphandlingarna i Stockholms tunnelbanebygge, där det kinesiska bolaget China Railway Tunnel Group (CRTG) nyligen kammade med uppdraget.
Patrick Marelius, vd:n för Subterra Sverige (som kom tvåa i budstriden) säger till DI att det är ”ett rent underpris”. Han är också kritiskt till att ett kinesiskt, statsägt företag ska konkurrera på den svenska tunnelmarknaden. Det kan du läsa mer om här.
Även Veidekke ville lämna anbud men valde att avstå.
– Seriösa företag som betalar avtalsenliga löner och skatt i Sverige har inte en chans i en sån här upphandling, säger Lennart Weiss, kommersiell direktör i byggbolaget till Branschaktuellt.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.