Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Campus Ultunas nya solcellsanläggningar har nyligen invigts i Uppsala. Totalt består projektet av fem solelanläggningar på totalt 848 kilowatt och de täcker 5 500 kvadratmeter takyta.
Tillsammans med befintliga mindre anläggningar på Campus Ultuna kommer solcellerna att producera nära en miljon kilowattimmar solel per år.
– Det här är den enskilt största solcellssatsning som Akademiska Hus gjort sedan vi började med solceller. Satsningen är en viktig del i Akademiska Hus arbete för att uppnå vår nollvision för vårt klimatavtryck, säger Johan Tjernström, affärsutvecklare på Akademiska Hus i ett pressmeddelande.
Solelanläggningarna på Campus Ultuna har
projekterats och byggts i både rent syd- och i öst-västlig riktning. Det
optimerar solelproduktion mot dagens elförbrukning i fastigheterna och har
gjort att anläggningarna kunnat byggas större. Solelen är en viktig del i
Sveriges lantbruksuniversitets mål att vara helt klimatneutrala till år 2027.
Solelboomen kom till Sverige 2018 och då ökade
den totalt installerade mängden solceller med 78 procent enligt
Energimyndighetens statistik. Större anläggningar, liknande de Akademiska Hus
bygger, ökade på samma nivå.
– Riktigt stora solelanläggningar, som solelanläggningarna i Uppsala, visar att solelboomen fortsätter 2019. Trenden att upphandla ett flertal anläggningar samtidigt, som Akademiska Hus gjort i Uppsala, är tydlig. Det ökar farten i solelutbyggnaden och leder till ökad effektivitet i projekten som gynnar både beställare och utförare, säger Johan Öhnell, ordförande för Solkompaniet.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB