Stäng annonsen
Byggindustrin Projekt

Vd:n om ishallens framtid efter konkursdrama: “Inte jätteorolig”

24/01/2025, 09:48
Bildkälla: Serneke.

Ett av konkursade Sernekes pausade byggen är ishallen i Uppsala som till 95 procent är klar. “Jag är inte jätteorolig”, säger Uppsala arenor och fastigheters vd till UNT.

När Serneke gick i konkurs och lämnade hundratals pausade byggarbeten bakom sig var ishallen i Uppsala ett av projekten.

– Vi kan aldrig lova något, det är förvaltaren som avgör, men ambitionen från kommunen är att säkerställa att hallen är igång i augusti och bedömningen är att så kommer ske, säger Thomas Perslund, vd för Uppsala arenor och fastigheter till Upsala Nya Tidning.

Kommunala fastighetsbolaget har tät kontakt med underentreprenörerna och konkursförvaltaren och Thomas Perslund tror inte ishallen blir dyrare – möjligen något försenad då den skulle öppnat i mars.

– Målet är att säkerställa att vi öppnar i augusti och att vi tar hand om underentreprenörerna, det är vår skyldighet som kommunalt bolag. Jag är inte jätteorolig och tror inte det kommer kosta skattebetalarna särskilt mycket. I princip tror jag inte att det kommer att kosta något extra.

SERNEKE Uppsala
Anna Broberg