Nu är det klart att det blir Nordic Choice Hotels som får drifta det nya hotellet mitt emellan Uppsala Konsert och Kongress och Centralstationen med 210 rum. Hotellet är en del av en helt nya fastighet.
Hotellet kommer att utgöra en tredjedel av det nya kvarteret som nu ska byggas i Uppsala city. Hotellet får en takbar och terrass på 900 kvadratmeter samt en spaavdelning med en 19 meter lång utomhuspool.
Utöver hotellet så uppför fastighetsägarna Mässing Properties och Alma Property Partner en stor kontorsfastighet. Just nu rivs den tidigare fastigheten i kvarteret Siv, som i folkmun kallas Sivia Torg.
– Uppsala är en underbar stad och äntligen får vi bygga ytterligare ett hotell här. Med oslagbar närhet till allt som Uppsala har att erbjuda inom kultur, mat och dryck och historia kommer vi kunna skapa fantastiska gästupplevelser. Vi kommer också kunna erbjuda ett fantastiskt poolområde på takvåningen, något som är en personlig favorit för min del, säger Petter Stordalen, grundare av Nordic Choice Hotels.
Bygget av hotellet beräknas påbörjas 2023 och stå färdigt under 2026. Annordia har varit rådgivare till fastighetsägaren vid utvecklingen av hotellet och rekryteringen av operatör.
– Det här är ett fantastiskt läge i Uppsala och hotellet kommer att utgöra kvarterets hjärta och skapa ett levande område från morgon till kväll. Med en roof-top bar och spa skapar vi ett hotell som inte finns i Uppsala idag och vi är glada att göra det tillsammans med en stark aktör som Nordic Choice Hotels. Hotellet blir ett perfekt komplement till det övriga kvarteret och säkerställer att vi kan skapa Uppsalas attraktivaste kontorsytor, säger Fredrik Mässing, VD på Mässing Properties.