Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Domen innebär att domstolen har gjort en annan tolkning av möjligheten att bevilja tidsbegränsat bygglov än vad nämnden och även Länsstyrelsen Värmland tidigare gjort. Enligt nämndens bedömning är det viktigt att få en prejudicerande dom i frågan. Syftet är att tydliggöra vilka kriterier som krävs för att avgöra om en åtgärd kan anses vara tidsbegränsad på en viss plats.
– Vi förvånades av domen från Mark- och miljödomstolen som gjorde en helt annan tolkning än både vi och Länsstyrelsen gjort, säger Bo Andersson, ordförande i miljö- och byggnadsnämnden.
Bakgrunden till ärendet är ett akut behov av kriminalvårdsplatser där Kristinehamns kommun tillsammans med Kriminalvården har identifierat behovet av en snabb lösning. Det tidsbegränsade bygglovet bedömdes kunna ge utrymme för att utreda och planera en långsiktig lösning och placering.
Nämndens beslut från den 20 mars 2024 var att bevilja ett tidsbegränsat bygglov, men detta har nu överprövats av Mark- och miljödomstolen.
Miljö- och byggnadsnämnden anser fortsatt att det finns förutsättningar för ett tidsbegränsat bygglov och ser fram emot att frågan prövas vidare i högre instans.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB