Byggindustrin Kontor
1 min lästid

ÅF hyr av Skanska

26:e januari 2016, 09:51
Bildkälla: Skanska
|
Marcus Rosenholm Marcus Rosenholm
Like 0

ÅF utökar i Skanskas senaste kontorshus i Tändstickan, Göteborg

Skanska har tecknat hyreskontrakt med ÅF om 3 660 kvadratmeter i det nybyggda kontorshuset i kvarteret Tändstickan i Göteborg. Huset är under uppförande och kommer att vara klart för inflyttning i mars 2016.

Skanska har sedan tidigare tecknat hyreskontrakt med teknikkonsultföretaget ÅF i det så kallade ÅF-huset som färdigställdes januari 2014 i samma kvarter. De utökar nu sina ytor även till det nybyggda kontorshuset som Skanska håller på att färdigställa.

Kontorshuset kommer med sina 5 500 kvadratmeter få en egen identitet i kvarteret. Det kommer att certifieras enligt det internationella miljöcertifieringssystemet LEED. Kvarteret vid Grafiska vägen i Göteborg blir en plats där människor, idéer, företag och boende kan verka tillsammans för en mer inspirerande framtid. Här skapas moderna mötesplatser med kontor och lokaler anpassade för framtidens företag. Planeringen för ytterligare ett kontorshus är i full gång. 

#Åf #kontor #kontorshyresgäster #skanska
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0