Byggindustrin Karriär
1 min lästid

Ny vd hos installationsjätten – chef befordras internt

15:e januari 2025, 10:02
Ny vd hos installationsjätten – chef befordras internt
Anders Fagerkrantz. Bildkälla: Caverion.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Anders Fagerkrantz, född 1973, har en civilingenjörsexamen från KTH och en MBA från Stockholms Universitet. Han har arbetat i olika roller på Caverion i över 10 år, senast som regionchef. Bland andra erfarenheter kan nämnas vd på skadeservicebolaget Recover Skadeservice AB och fastighets-/teknisk chef på fastighetsbolaget Olov Lindgren AB.

Caverions tidigare vd Uno Lundberg valde att lämna företaget i oktober 2024. Anders Fagerkrantz efterträder Mats Johansson, koncernchef och vd på Assemblin Caverion Group, som sedan oktober 2024 även har varit tillförordnad vd i Caverion i Sverige.

– Jag är mycket glad över att lämna stafettpinnen till Anders Fagerkrantz. Under rekryteringsprocessen har vi sökt efter en person med stort affärssinne i kombination med operativ erfarenhet och goda ledaregenskaper, och jag är övertygad om att Anders Fagerkrantz är rätt person för uppgiften, säger Mats Johansson.

Anders Fagerkrantz tillträder sin nya roll den 1 februari.

– Jag är hedrad över förtroendet att få leda arbetet i Caverion Sverige, som just nu är inne i en spännande utvecklingsfas. Jag känner organisationen väl och är imponerad av den höga kompetens och det engagemang som finns i verksamheten, säger Anders Fagerkrantz.

#caverion
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0