Byggindustrin Företag & Affärer
1 min lästid

Sandbäckens jagar miljarder - gör nytt förvärv

24:e juni 2025, 13:02
Sandbäckens jagar miljarder - gör nytt förvärv
Martin Åhs, Nordvalvet, och Per Herrlin, Sandbäckens

Sandbäckens, som är en del av Nimlas Group, förvärvar Nordvalvet, meddelar bolaget i dag.

Köpet är en del av Sandbäckens strategi, där man ska nå 5 miljarder i omsättning, 50 nya bolag och 500 miljoner i resultat.

– Sandbäckens tillväxtresa fortsätter. Förvärvet av Nordvalvet är betydelsefullt och vi stärker vår närvaro som multidisciplinär koncern i Stockholmsregionen, säger Per Herrlin, Regionchef Teknik på Sandbäckens, i en kommentar.

“Får rätt plattform”

Nordvalvet grundades i början på 00-talet och har vuxit till att i dag vara ett etablerat bolag inom sin nisch. De levererar totala ventilationslösningar som service, OVK och felavhjälpande arbeten, samt installation. De har 26 anställda och omsatte runt 51 miljoner under 2024.

– Nu får vi rätt plattform för att kunna växa bolaget till nästa nivå. Jag ser potential till samarbeten och synergier med andra discipliner och bolag i Sandbäckens koncernen, många spännande möjligheter, säger Martin Åhs, vd för Nordvalvet.

Nils Lund