Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Atrium Ljungberg, ett av Sveriges största börsnoterade fastighetsbolag med fokus på handels- och kontorsfastigheter, satsar nu på att bygga fler bostäder.
Som en början kommer 450 nya lägenheter att byggas i Gränbystaden i Uppsala. Det planeras även för upp emot 1 000 nya lägenheter i Sickla i Nacka.
I dagsläget ökar Sveriges folkmängd med 150 000 personer per år och redan 2016 beräknas vi passera 10 miljoner invånare. Befolkningen i våra största städer väntas nästan dubbleras till år 2053 och efterfrågan på bostäder kommer att bli än större.
Idag, 3 mars, sattes spaden i marken för byggandet av 62 hyreslägenheter i Gränbystaden i Uppsala. Totalt planeras för 450 nya lägenheter i Uppsala inom en fyraårsperiod. Dagens spadtag är startskottet för Atrium Ljungbergs större och mer långsiktiga bostadssatsning där flera av bolagets områden kommer att kompletteras med hyres- och bostadsrätter. Exempelvis planeras för upp emot 1 000 nya lägenheter i Sickla.
Bolagets nuvarande projektportfölj har en jämn fördelning mellan bostäder, handelsfastigheter och kontorsfastigheter.
Byggstart för bostadsprojektet Gränby Entré är 3 mars 2016 och de första 62 lägenheterna beräknas stå klara för inflyttning hösten 2017.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB