Byggindustrin Bostad
1 min lästid

Ökad bygghandel under 2020

1:a februari 2021, 10:07
Bygghandeln växer så in i Norden. Bild: Navet
Bygghandeln växer så in i Norden. Bild: Navet

Försäljningen i den byggvarurelaterade detaljhandeln ökade med cirka 12 procent under 2020 jämfört med året innan. Det framgår enligt Navets löpande månadsindikatorer, marknadssignaler och prognoser.

Ökningen var särskilt kraftig under perioden april-juli, då försäljningen enstaka månader ökade med 15-20 procent jämfört med 2019. Effekten misstänks bero på att hemmavistelsen under pandemin lett till att många tagit tag i ombyggnads- och renoveringsprojekt i hemmet.

Jens Linderoth, som är analysansvarig på Navet, tror att det kan finnas möjligheter till ett bra drag i bygghandeln även i år, men troligen blir inte tillväxten lika stor som 2020.

“Ju längre pandemin pågår under våren desto större risk är det att vi tvingas till reserestriktioner även i sommar. Vi har ett fortsatt behov av att arbeta hemifrån och anpassar våra hem efter det. Dessutom slopas uppskovsräntan på reavinst, vilket kan bidra till en viss inkomstförstärkning för vissa hushåll samt bidra till en ökad aktivitet på begagnatmarknaden,” menar Jens.

Källa: NAVET Analytics

Jesper Norell