Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
NCC ska bygga 18 exklusiva bostadsrätter i Lomma strand. Det är den tredje etappen i området och har ett ordervärde på cirka 85 miljoner kronor.
Det är på uppdrag av CA Fastigheter som bostäderna ska byggas. Projektet omfattar två flerbostadshus som byggs på pelare och präglas av en tidslös arkitektur. Byggstart planeras bli till hösten och inflyttning ska ske till våren 2022.
– Efterfrågan på exklusiva strandnära bostadsrätter är stor. Det är därför glädjande att vi nu tillsammans med NCC kan bygga ytterligare bostadsrätter i området Lomma strand, säger Remus Cismas, regionchef, CA Fastigheter.
Inom området finns sedan tidigare fyra liknande flerbostadshus med totalt 45 bostadsrätter, som NCC byggt åt samma kund i två etapper under åren 2014–2016. De nya bostadsrätterna byggs i anslutning till dessa.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB