Byggindustrin Bostad
1 min lästid

K-Fastigheter och Titania bildar bostads-JV

27:e juni 2023, 12:27
K-Fastigheter och Titania bildar bostads-JV
Bildkälla: K-Fastigheter.
Johann Bernövall Johann Bernövall
Like 0

K-Fastigheter avser att förvärva 50 procent av aktierna i det bolag som äger fastigheten Vallentuna Vallentuna-Rickeby 1:48 från ett bolag inom Titaniakoncernen. Lagakraftvunnen detaljplan finns.

På den förvärvade fastigheten avser K-Fastigheter och Titania i det gemensamma bolaget uppföra 74 hyresrätter. Beräknad direktavkastning för projektet är 6,3 procent. Tillträde kommer preliminärt att ske under 2023 med preliminär byggstart kring årsskiftet 2023/2024. Transaktionen sker i bolagsform.

Samarbetet kring fastigheten i Vallentuna blir det första mellan K-Fastigheter och Titania. Samarbetsavtalet förväntas kunna ingås under tredje kvartalet 2023.

– Jag är glad över att vi tillsammans med Titania får möjlighet att växa i Stockholmsområdet. Från K-Fastigheters sida ser vi fram emot att långsiktigt samarbeta med Titania och bidra till att marknaden får fler attraktiva hyresrätter, säger Magnus Persson, affärsutvecklingschef på K-Fastigheter.

– Vi är glada över att ha hittat ett passande projekt för att inleda det som vi hoppas kommer bli starten på ett långsiktigt samarbete med K-Fastigheter. Det finns en samsyn i våra organisationer kring dels hyressättning och förvaltning men framför allt till hur man effektivt driver bostadsbyggnation och får ihop lönsamhet genom att kontrollera värdekedjan, säger Wojciech Wondell, COO på Titania.

#k-fast #k-fastigheter #stockholm #titania #vallentuna
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0