Byggindustrin Bostad
1 min lästid

Köldsmocka orsak till mindre bostadsutbud

11:e april 2018, 11:21
Hus i grönska
Varmare väder får fler att sälja sina bostäder. Bild: Fastighetsbyrån
Marcus Rosenholm Marcus Rosenholm
Like 0

Det ovanligt kalla vädret under februari och mars är en orsak till att utbudet av bostäder minskat. Det menar Fastighetsbyrån, efter en undersökning baserad på svar från 463 mäklare.

Fastighetsmarknaden präglas av lågt bostadsutbud. Enligt Fastighetsbyråns mäklarpanel, där 463 av företagets mäklare deltagit, är orsaken att konsumenter väljer att avvakta – men också det kalla vädret.
Enligt ett pressmeddelande från Fastighetsbyrån brukar utbudet öka kraftigt mellan februari och mars, men i år har det varit en utbudsnedgång på många orter.

Bostadsutbud tros öka vid varmt väder

Många mäklare pekar då på att de kalla vädret under dessa månader har påverkat utbudet.
– Det kalla vädret med mycket snö i stora delar av landet får konsekvenser för framförallt villa- och fritidshusmarknaden. Säljarna vill helst visa upp sina trädgårdar när snön har töat och våren börjar synas. Att det nu börjar bli varmare kan leda till att vi återigen får en rejäl utbudsökning, säger Johan Engström, VD på fastighetsbyrån, enligt pressmeddelandet.

#bostad #bostadsmarknaden #fastighetsbyrån #mäklare
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0