Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
På Gamla Värmdövägen 9–11 i Nacka har Skandia Fastigheter sedan tidigare ett boende för hyresgäster som är 55 år och äldre. Byggnaden har idag en bottenvåning med lokaler och ovanpå det tre våningar med lägenheter. Nu utökas boendet med 39 lägenheter fördelat på två plan.
– Vi bygger på två våningar på den befintliga byggnaden för att vi som många andra fastighetsbolag vill utvecklas och bygga fler hyreslägenheter. Det är vår affärsmodell – att bygga och förvalta, säger Fredrik Brorsson, MO-chef på Skandia Fastigheter.
» Läs också byggnyheten: Hyresrätter Alingsåshem
Lägenheterna är mellan ett till tre rum och kök, med fokus på två rum och kök. I anslutning till fastigheten, kommer det byggas fler parkeringsplatser genom anläggning av ett parkeringsdäck.
– När det gäller miljöbiten så kommer byggnaden att certifieras enligt Miljöbyggnad silver och det finns ett antal indikationer som vi jobbar utifrån.
Det enda som skiljer boendet från vanliga hyresrätter är sättet som lägenheterna förmedlas på och den lugna omgivningen, förklarar Fredrik.
– Samtliga lägenheter förmedlas genom bostadsförmedlingen via en kö som kallas +55. Medan många bygger bostadsrätter har vi på Skandia fastigheter valt att bygga hyresrätter. Det råder en stor bostadsbrist och det här projektet rymmer bara 39 lägenheter, men många bäckar små – det är så man får se det, Fredrik Brorsson.
Projektet planeras vara klart till våren 2018, och förmedling av lägenheterna kommer att öppnas som tidigast hösten 2017.
Text av Myrna Whitaker
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB